Pazar Lideri Hidromek Türkiye’nin Güvenini Yeni Yatırımlara Dönüştürüyor
/ Ana Sayfa / Haberler / Pazar Lideri Hidromek Türkiye’nin Güvenini Yeni Yatırımlara Dönüştürüyor

Kazıcı yükleyici ve lastikli ekskavatör satışlarıyla son yıllarda peş peşe pazar liderliğini yakalayan ve 2012 yılında pazar liderliğine paletli ekskavatörü de ekleyen Hidromek, Türkiye’nin tercihine yeni yatırımlarla karşılık veriyor.

2012 yılı IMDER (Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği) verilerine göre; hem kazıcı yükleyici hem de ekskavatör grubunda en fazla yurtiçi satışı gerçekleştiren Hidromek, kazıcı yükleyici grubunda yüzde 40 pazar payı ve toplam 1.624 adet satışla liderliğini korudu. Türkiye’de tüm zamanların iş makineleri pazarının satış rekorunu kıran Hidromek, kazıcı yükleyici grubunda 4 yıl üst üste pazar lideri olmayı başardı.
Paletli ekskavatörde yüzde 20, lastikli ekskavatörde yüzde 29’luk pazar payına sahip olan firma, geçen yıla oranla adetsel olarak yüzde 65 büyüme kaydetti. 758 adetlik toplam ekskavatör satışıyla tüm zamanların satış rekorunu bu kategoride de kıran Hidromek, Türkiye’nin 2012’de en çok tercih edilen ekskavatör markası oldu.
2012 satış rakamlarıyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan Hidromek A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Bozkurt;
“Türkiye’deki rekabetçi pazarda müsteri odaklı hizmetlerimizi genişleterek, ürün hattımızı kuvvetlendirip, yatırımlarımızı arttıracağız. Bu dönemde bizi tercih eden veya bize yatırım yapanların en büyük destekcisi olmak önceliğimizdir. Bu, şirketimizin 2023 vizyonu için de ayrıca önemli bir kilometre taşıdır.
2012 yılındaki başarımız tesadüfi değil, daha önceden tasarlanmış ve vizyonumuza yönelik stratejik hamlelerimizin ve bunlara ülkemizin takdirinin bir sonucudur. Tüm bu çalışmaların neticesinde Türkiye’nin tercihi Hidromek iş makineleri oldu ve pazarın liderligini bize emanet etti, biz de bu sorumlulukla daha büyük yatırımlar yapmaya devam edeceğiz.
Önümüzdeki süreçte paletli ekskavatör grubunda 50 ton üzeri makinemizi devreye alarak ürün gamımızı genişleteceğiz. Bunun dışında yeni ürün gruplarını da bünyemize katarak diğer pazarlarda da varlığımızı göstereceğiz. Öncelikle lastik tekerlekli belden kırma yükleyici kategorisiyle genişlemeye karar verdik, bunun için çalışmalarımız uzun süredir devam ediyordu. Tüm ürünlerimizde olduğu gibi bu yeni segmentte de pazar lideri olma hedefiyle yola çıkıyoruz.
2012 yılı sonlarında İzmir’de yeni satış sonrası hizmetler tesisimizle birlikte Hidromek’in kendisine ait servis sayısını 5’e çıkardık ve Türkiye’deki toplam servis istasyon sayımızı 60’a yükselttik. Ayrıca 2013 yılı içerisinde de İstanbul tesislerimizin bunlara eklenmesi için çalışmalarımızı başlattık.
Şu anda 3'ü Ankara’da, biri de İzmir'de olmak üzere 4 üretim tesisimiz bulunmaktadır. Yükselen talep karşısında mevcut 180 dönüm üzerine kurulu tesislerimize ilave olarak Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesinde 1000 dönüm arazi satın aldık ve dev bir üretim üssü kurmak için kolları sıvadık.
Yerli sanayiye büyük önem veriyoruz, yerli tedarikçi sayımızı 350’ye yükselttik. Bu sayıyı arttırmak, daha fazla yerli üretime destek vererek istihdam ve iş gücü sağlamak da yine hedeflerimiz arasında.
 
İnsan çok önemli hatta en önemli değerimiz. Amacımız ülkemizden kazandıklarımızı gerek istihdam, gerekse yatırım olarak hem insanımıza hem de iş dünyamıza geri kazandırmak. Bu amaçla Hidromek içi eğitime yaptığımız yatırımların yanısıra Ankara Sincan 1.Organize Sanayi Bölgesi içerisinde inşaatı başlayan ASO Anadolu Teknik Lisesi’ne de Hidromek olarak büyük destek veriyoruz. Nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ve ülkemiz sanayisine kazandırılmasını bir görev adlediyor ve bununla gurur duyuyoruz” dedi.