Sosyal Sorumluluk
/ Kurumsal / Sosyal Sorumluluk
Mutlak müşteri memnuniyetini ilke edinen Hidromek, devam eden yatırımları, sürekli büyüyen kapasitesi, artan ürün kalitesi, sosyal misyonu kapsamında nitelikli iş gücü gelişimi ve eğitimine olan katkısı, Türkiye’nin en saygın üniversiteleriyle yürüttüğü çalışmalar ve marka imajını güçlendirmek doğrultusunda dahil olduğu projelerle hem ekonomiye hem de topluma katkı sağlamaktadır.

Özellikle gençlerin eğitimine öncelik veren Hidromek, Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara Sanayi Odası ve Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nin katılımıyla ortak olarak yürütülen mesleki eğitim programı olan OSEP (Okul Sanayi Eğitim Programları) projesiyle sanayinin istediği tipte elemanların sosyal yönden de geliştirilerek yetiştirilmesinin sağlanması yanında kendi bünyesinde eğitimlere de devam etmektedir. Ayrıca elemanların yetiştirilmesi konusunda mesleki yeterliliklerini en iyi gösterebilecekleri alanlarda eğitimlerin yapılmasına destek vermektedir. Bu eğitim sisteminin sonucunda elemanların yeteneklerine uygun alanlarda ve teknolojinin istediği ve teknolojinin istediği verimlilik ve kalitede yetişmiş bir birey olarak istihdam edilmeleri öngörülmektedir.

Bu proje kapsamında Hidromek, 40 öğrenciyi eğitimleri süresince burs vermiş ve mezuniyet sonrası istihdam etmiştir. 2011-2012 eğitim yılında ise yaklaşık 61 öğrenciye ülke ekonomisine faydalı bireyler olması için desteğe devam etmektedir.

Sektörün kalifiye eleman sorununu gidermek için İSDER (İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği) ve üyesi bulunduğu İMDER (Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği) kuruluşlarının yürüttüğü eğitim projeleriyle meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversitelere katkıda bulunmaktadır.

Hidromek, ürünlerinde teknolojik gelişmeleri takip ederek düşük emisyonlu motorların daha verimli kullanılmasını amaçlayarak çevreye duyarlı olmaktadır. Bu kapsamda 2012 yılının Ocak ayında tüm yetkili servislerine teorik ve pratik bakım eğitimleri verilmiş olup, ayrıca operatör eğitimleri de vermektedir.

Geliştirdiği ürünlerde çevreye duyarlılığı ön plana koyan Hidromek, yapmış olduğu renk değişikliği ile de ürünlerinde kullandığı boya miktarını azalmış üretim süreçlerindeki çevreye etkilerini en aza indirmek için ISO 14001 standartları çerçevesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Çevresel ve toplumsal projeleri desteklemenin ve uygulamanın yanı sıra sivil toplum kuruluşlarıyla, federasyonlarla koordinasyon içinde olan Hidromek, gelecek nesiller için pozitif katkılar sağlamaya devam edecektir.