Şirket Profili
İş makineleri sektöründe Türkiye’nin önde gelen üreticilerinden olan HİDROMEK A.Ş, 1978 yılında Hasan Basri Bozkurt tarafından Ankara’da 200 metrekarelik bir alanda kuruldu. O günlerde Hidromek, tarım traktörlerine kazıcı ve yükleyici ataşman üreterek, traktörleri kazıcı yükleyici iş makinelerine dönüştürüp Türkiye pazarının ve müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştı. İlk 10 yılında Hidromek, bu ürünü Belediyelere, Silahli Kuvvetlere, Şeker Fabrikalarına, Türkiye Elektrik Kurumuna, Devlet Su İşlerine, Karayollarına ve çeşitli ölçekteki müteahitlik şirketlerine sundu. Bu makineler altyapı, yol bakım ve onarım, kanal açma ve diğer kazı işlerinde kullanıldı ve bu hizmetler toplumun birçok kesimlerine ulaştırılabildi. Bunun en güzel örneği: Ankara’nın doğal gaz kanalları tamamen o günlerin Hidromek makineleri ile kazılmıştır.
Hidromek, kendi özgün ürünü olan ilk kazıcı yükleyicisini 1989 yılında yapmayı başardı. Artık tarım traktörlerinden iş makinesine dönüştürülen bir iş makinesi değil, gerçek bir iş makinesi üretiyordu. Bu Hidromek için ve Türkiye’miz için de bir dönüm noktasıydı. Aynı yıllarda Hidromek, iş gücüne, yeni makine teçhizatlarına, yeni üretim tesislerinin kurulumuna ve yeni teknolojilere yatırımlar yaparak büyümeye başladı. Pazarda sayısı artan makinelere satış sonrası hizmetleri için servis ağı oluşturulmaya başlandı.

1999 yılına kadar sadece yurt içi piyasaya hizmet veren Hidromek, o yıl ilk defa Tunus’a kazıcı yükleyici iş makinesi ihracatı yaparak uluslararası pazara adım atmış oldu.

Hidromek, 2000 yılında Kazıcı Yükleyici ürünün yanı sıra, ekskavatör dediğimiz iş makinelerini üretmeye başladı. Bugün, altı farklı tonajda hem lastikli hem de paletli ekskavatör üretmektedir.

2013 yılında Hidromek küreselleşme vizyonunun bir parçası olarak Mitsubishi Heavy Industries (MHI) Şirketinin greyder iş makineleri kolunu, Thailand‘da bulunan üretim tesisi ile beraber satın aldı. Bu satın alma ile Hidromek mevcut ürün gamına greyder üretimini de eklemiş oldu. Aynı zamanda bu satın alma Hidromek’i aks ve şanzıman üreticisi konumuna da geçirmiş oldu.

Rakamlarla Hidromek
Vizyonu “Bir Dünya Markası Olmak” olan Hidromek, bugün toplam 120.000 m² açık ve 80,400 m² kapalı alanı olan üçü Ankara’da, biri İzmir’de ve biri de Bangkok’ta olmak üzere robotlar ve modern CNC tezgâhları ile donatılmış 5 üretim tesisinde iş makineleri üretmektedir.

2015 yılında Hidromek markasıyla satılan makine sayısı 3300 adet olup yaklaşık yarısı dünyada 87 ülkeye ihraç edilmekte ve başarıyla kullanılmaktadır. 2015 yılını kazıcı yükleyici ve hidrolik ekskavatör ürünlerinde “Türkiye Pazar Lideri” olarak bitirmiştir.

Yurt içinde kendisine ait 9 adet Servis tesisinin yanı sıra 57 adet yetkili servisi ile müşterilerine satış sonrası hizmetler sunmaktadır. Yurt dışında, satış ve satış sonrası servis hizmetleri sunabilen 100’den fazla bayii ağına sahiptir. Yurtdışı operasyonlarına destek olarak Barcelona-İspanya ve Krasnodar-Rusya’da yerleşik kendine ait satış ve satış sonrası hizmet merkezleri bulunmaktadır.

Çalışan personel sayısı 1704 olan Hidromek, 100‘ün üzerinde yurt dışı ve 300‘ün üzerinde yurt içi tedarikçi ile çalışmaktadır. Dolayısıyla Hidromek direkt olduğu kadar dolaylı yoldan da binlerce kişiye istihdam sağlamaktadır.

Ar-Ge ve Ür-Ge konularında Üniversitelerle işbirliklerine önem veren Hidromek çalışan Mühendislerini Yüksek Lisans yapmaları için destekleyerek know-how ve teknoloji geliştirilmesine yatırım yapmaktadır.

2014 yılında Hidromek Ar-Ge ve Teknoloji Merkezi, Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan incelemeler sonrasında Türkiye’nin 157. Ar-Ge Merkezi olmuştur. Kurulduğu yıldan beri müşterilerine kaliteli ve dayanıklı ürünler sunan Hidromek A.Ş. ürün portföyünü ileri teknolojilerle donatılmış Üretim ve Ar–Ge Merkezi’yle geliştirmeye devam edecektir.

Hidromek tasarımını ve üretimini yaptığı makineleri için Uluslararası kuruluşlardan makine tasarım ödülleri almıştır. Bazıları; IF 2016 Germany - Professional Design Award, IF 2012 Germany – Product Design Award, 2011 USA Good Design Award, 2010 Desing Turkey – İyi Tasarım, 2008 Design Turkey – Üstün Tasarım olarak adlandırılabilir.

Hidromek, Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından yürütülen ve vizyonu “10 yılda 10 dünya markası yaratmak” olan Turquality programının destek kapsamına giren iş makineleri sektöründeki ilk firmadır.

Büyüyen Hidromek
Hidromek, gelecek 10 yıllık stratejik büyüme planlarını oluşturmuş ve “Dünya Markası Olma” vizyonu doğrultusunda ilerlemektedir. Bu bağlamda, Ankara da yeni tesisler kurmak üzere 900,000 m² arsa satın almış ve üzerine ilk tesisinin inşaası için çalışmaları başlatmıştır. Gelecek 10 yıl içinde, makine üretim kapasitesini 35,000 adete çıkartmayı hedeflemektedir. Yeni ürün geliştirme projeleri arasında lastikli yükleyici örnek olarak verilebilir. Kurumsallaşma çalışmalarını hızlandırmak için Bilgi Teknojilerine yatırım yapmış ve SAP sistem yönetimini şirket çapında uygulamaya başlamıştır.

Hidromek, 2014 yılında Türkiye’de ilk 500 sanayi kuruluşu arasında 165. Sırada yer almaktadır. Aynı zamanda 2012, 2013, 2014 ve 2015 yılında dünyanın en büyük ilk 50 makine üreticisinin bulunduğu “YellowTable” listesinde yer alan HİDROMEK bu listeye giren ilk ve tek Türk iş makinesi üreticisidir.