HIDROMEK, Japon Mitsubishi Heavy Industries’in greyder iş kolunu satın aldı
/ Ana Sayfa / Haberler / HIDROMEK, Japon Mitsubishi Heavy Industries’in greyder iş kolunu satın aldı
HIDROMEK, Japon Mitsubishi Heavy Industries’in greyder üretimi ile ilgili iş kolunun tümünü satın aldı. Bu satın alma kapsamında üretimin yapıldığı Tayland’da ki üretim tesisi ile tüm tasarım, üretim, know-how, teknolojisi ve satış sonrası hizmetler bulunmaktadır.

HIDROMEK AŞ. (HMK) 18 Kasım 2013 tarihinde Japonya’da yerleşik Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. (MHI) firmasıyla Motor Greyder işini devralmak üzere anlaşmıştır.

Türkiye Pazar lideri HIDROMEK, Kazıcı Yükleyici ve Hidrolik Ekskavatör ürün gamını kendi markası altında Ankara ve İzmir’de yerleşik tesislerinde üretmektedir.

Bu anlaşmayla, HIDROMEK MHI’den zemin tesviyesi, yol inşaatı, kar mücadelesi gibi önemli faaliyetlerin ifasında yeri doldurulamayacak bir ürün olan dünyada kabul görmüş Motor Greyder işini devralmaktadır. Anlaşma kapsamında MHI’nin tüm tasarım ve üretim know-how’ı, teknolojisi ve satış sonrası operasyonlarının yanı sıra MHI ürünlerinin şimdiye kadar üretilerek dünyaya dağıtıldığı Tayland’da yerleşik üretim tesisi olan MHI-Pornchai Machinery Co., Ltd. firmasının tüm hissesi de yer almaktadır. Bu anlaşmayla HIDROMEK Motor Greyderlerin ürün geliştirme, üretim, dağıtım ve servis ihtiyaçlarını yapabiliyor olacaktır.

Bu anlaşma her iki tarafın menfaatlerini en üst düzeyde tatmin etmektedir; MHI tarafından ana iş yetkinliklerine odaklanma sağlanırken HIDROMEK tarafında güçlendirilmiş bir ürün gamıyla yeni pazarlara açılarak satış ve ihracatın büyütülmesi sağlanacaktır. HIDROMEK mevcut Kazıcı Yükleyici ve Hidrolik Ekskavatör ürün gamına dünyaca tanınmış bu Motor Greyder hattını da dâhil ederek müşterilerine daha geniş bir ürün yelpazesi sunabilmenin yanında aks ve şanzıman üreticisi olma konumuna geçecektir. Bu stratejik hamle HIDROMEK’in 10 senelik büyüme planını ve İş Makineleri sektöründe global bir marka olma hedefini desteklemektedir.

HIDROMEK söz konusu devralma kapsamında faaliyetlerini MHI’ın mevcut çalışanlarını muhafaza ederek devam ettirecektir. Dünya çapındaki nihai müşterilere her türlü destek HIDROMEK’in kendi dağıtım ağının yanı sıra, koşullar el verdikçe MHI’nin mevcut ilişkileri de kullanılarak sağlanacaktır. Bu anlaşma doğrultusunda MHI, Motor Greyderlere bir süre daha üretim için gerekli parça ve aksamın yanı sıra teknik destek sağlayacak ve belirli bir süre boyunca Japonya’daki müşterilere satış sonrası hizmeti sunacaktır. Belirtilen bu sürelerin bitiminde tüm bu faaliyetler tamamen HIDROMEK tarafından yerine getirilecektir.

Bu devralmanın HIDROMEK’in iş makinası sektöründe dünya markası olma vizyonunun hayata geçirilmesi yönündeki harika yolculuğunda önemli bir kilometre taşı olacağı şüphesizdir.

Hidromek YKB Hasan Basri Bozkurt Ekonomi Bakani Zafer Caglayan Mitsubishi Heavy Industries Motor Greyder Ozel Araclar GM Takao Oda

HIDROMEK hakkında
Kurulmuş olduğu 1978 den beri, sürekli büyüyen HIDROMEK firması Kazıcı Yükleyici ve Hidrolik Ekskavatör ürün gamını kendi markası altında Ankara ve İzmir’de yerleşik tesislerinde üretmektedir. Türkiye’nin iş makinası üretimi ve pazarında lider konumda olan HIDROMEK, ürünlerini 100 den fazla bayi dağıtım kanalı ile 5 kıtada 50 den fazla ülkeye ihraç etmektedir. Yurtdışı operasyonlarına destek olarak Barcelona, İspanya ve Krasnodar, Rusya da yerleşik kendine ait Satış ve Satış Sonrası Hizmet merkezi de bulunmaktadır. HIDROMEK 1,400 çalışanı ile 2012 yılında US$342 milyon ciroya ulaşmıştır. Türkiye de ilk 500 sanayi kuruluşu arasında 115. sırada yer almaktadır. HIDROMEK, KHL yayın gurubu tarafından oluşturulan ‘Dünyadaki en büyük 50 İş Makinası Üreticisi’ listesindeki 46. sıradaki yerini daha yukarılara taşımayı hedeflemektedir. HIDROMEK bu prestijli listeye girmeyi başaran ilk ve tek Türk firmasıdır. Mitsubishi Heavy Industries hakkında

Merkezi Tokyo, Japonya olan Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. (MHI), dünyanın önde gelen makina üreticileri arasında yer almaktadır. 2012 konsolide bilanço satışları 2,817.8 milyar Japon Yeni olarak gerçekleşmiştir (yaklaşık USD 28 milyar). MHI’nın önemli faaliyet alanları arasında gemi yapımı, enerji santralleri, kimyasal endüstri, çevre ekipmanları, çelik konstrüksiyon, endüstri-genel makina, uçak, uzay sistemleri ve klima sistemleri üretimleri yer almaktadır.

Hidromek YKB Hasan Basri Bozkurt Mitsubishi Heavy Industries Motor Greyder Ozel Araclar GM Takao Oda