Hidromek, pazar payını yüzde 40 artırmayı hedefliyor
/ Basın Odası / Basında Hidromek / 2007 / Hidromek, pazar payını yüzde 40 artırmayı hedefliyor

Referans Gazetesi
14 Temmuz 2007


Türkiye iş ve hizmetleri piyasasında yüzde 34'lük payla pazar lideri olan Hidromek, 2008 yılında pazar payını yüzde 40'a çıkarmayı ve ihracatını artırmayı hedefliyor.

Sektörün önde gelen üreticilerinden biri olan Hidromek pazar payını katlıyor. Hidromek Pazarlama Müdürü Mehmet Büyükkırcalı, Avrupa'nın en büyük beko-loder pazarı olan Türkiye piyasasında yüzde 34'lük pazar payıyla lider konuma geldiklerini vurguladı. 2008 yılı itibariyle Türkiye'de yüzde 40 pazar payı seviyesini yakalamayı hedeflediklerini dile getiren Büyükkırcalı, dört kıtada 40'ın üzerinde ülkeye yaptıkları ihracatı da artırmayı amaçladıklarını dile getirdi. İlk makine ihracatını 1999'da Tunus'a yaptıklarını ifade eden Büyükkırcalı, Avrupa, Asya, Afrika ve Avustralya kıtalarına ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti. Hidromek'in kuruluşundan bugüne kadar sürekli yatırımlar gerçekleştirerek sektörde ciddi anlamda söz sahibi olduğuna değinen Büyükkırcalı, en son üretim teknolojilerini kullanarak estetik, ergonomik ve performans açısından dünya standartlarında iş makineleri üreten bir firma konumuna geldiklerini söyledi.

11 bölge müdürlüğü var 
Ankara ve İzmir'de toplam 180 bin metrekare alana kurulu tesislerinde üretim yaptıklarını dile getiren Büyükkırcalı, firmanın Ankara, İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa, İzmir, Bursa, Elazığ, Tarsus, Antalya, Samsun, Kayseri ve Trabzon'da olmak üzere toplam 11 bölge bölge müdürlüğü bulunduğunu belirtti. Türkiye’de 60’a yakın yetkili servise ilaveten, büyük illerde servis istasyonları ve bölge müdürlüklerine bağlı olarak çalışan gezici servis araçlarıyla müşterilere anında hizmet sunduklarını anlatan Büyükkırcalı, bine yakın çalışanıyla tam müşteri memnuniyetinin sağlanması amacıyla firmanın organizasyonunu her geçen gün güçlendirdiğini söyledi. Kuruluşundan bu yana ürünlerinin gelişimine, ürün ve hizmet kalitesinin artırılmasına ve tam müşteri memnuniyetinin sağlanmasına yönelik önemli yatırımlar yaptıklarını ifade eden Büyükkırcalı, yükleyici kazıcı iş makineleriyle Türkiye’de ve diğer ülkelerde kullanıcıların ciddi anlamda dikkatini çektiklerini kaydetti. 2006 yılında üretime geçen yeni ekskavatör fabrikasıyla yurt içinde rekor satış rakamlarına ulaştıklarına dikkat çeken Büyükkırcalı, "Talebi karşılayabilmek için yeni yatırımlara hız verdik. 2007 yılı içinde devam etmekte olan yeni fabrikamızı tamamlayarak, toplam üretimimizin yüzde 50'si olan ihracatımızı yüzde 70'e çıkrmayı hedefliyoruz. Büyüme politikamıza paralel olarak, orta vadede Avrupa pazarına girişimleri hayata geçirmeye başlayacağız. Fransa, Portekiz ve İspanya pazarını aracısız kontrol etmek amacıyla İspanya Barselona'da yurtdışı ilk satış pazarlama ve satış sonrası hizmetler birimini kurduk. Avrupa’daki tüm servis teknik eğitimlerinin, yedek parça dağıtımının ve sırayla İspanya, Fransa ve Portekiz’ deki pazarlama aktivitelerinin doğrudan İspanya’dan kontrol edilmesi amaçlanıyor" diye konuştu.

Ar-Ge'ye ağırlık verdi
2006 İSO 500 listesinde özel firmalar arasında 196. sırada yer aldıklarını belirten Büyükkırcalı, markalaşmaya büyük önem verdiklerini ifade ederek, Hidromek'i hem yurt içi hem de yurt dışı pazarda güçlendirebilmek amacıyla önemli sektör fuarlarının hepsine katıldıklarını ve showroomlar açtıklarını anlattı. Son teknolojiyi yakından takip etmek zorunda olduklarına dikkat çeken Büyükkırcalı, aksi takdirde büyük bir rekabetin olduğu makine sektöründe üretici olarak var olabilmenin imkansız olduğunu dile getirdi. Bu bağlamda Ar-Ge'nin önemini vurgulayan Büyükkırcalı, kendi teknolojilerini kendilerinin üretebilmesi için çok ciddi bir Ar-Ge yapılanmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Bu anlamda üretici firmaların kendi teknolojilerini üretmeleri ve yeni tasarımlar yapmaları amacıyla Ar-Ge departmanlarına önemli destek sağlanması gerektiğini ifade eden Büyükkırcalı, "Elbette yeni tasarımlar yapmak ve teknoloji üretmek zor, uzun zaman gerektiren ve çok masraflı bir uğraş. Firmamızın yıllardır verdiği uğraş gibi, ısrarla ve yılmadan bu çalışmalara devam edildiğinde rakiplere karşı ciddi avantajlar sağlamak, dünyada bilinen bir firma olmak ve marka değerinin artması da Ar-Ge’ye yapılan yatırımların bir sonucudur" dedi.

Pazarın büyüklüğü 70 milyar dolar 
2005'te dünyada yaklaşık 800 ile 850 bin adet iş makinesinin satıldığı ve pazarın 70 milyar dolar büyüklüğünde olduğunu belirten Büyükkırcalı, şu anda sektörde yılda 700 milyon dolar ihracat yapıldığını, bu rakamı 2014 yılında 3 milyar dolara çıkarmasının hedeflendiğini kaydetti. Büyükkırcalı, firma olarak amaçlarının böylesine büyük bir pastadan büyük pay almak ve Türkiye'ye ekonomik anlamda ciddi katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Dünyada iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmelere paralel olarak Türkiye'de özellikle son üç yılda çok ciddi değişimler olduğuna dikkat çeken Büyükkırcalı, buna etki eden en önemli nedenin son yıllarda yaşanan kur ve faiz politikaları olduğunu iletti.http://www.radikalreferansarsivi.com/haber.aspx?HBR_KOD=83559&KTG_KOD=345